Zawartość plecaka fotografa dzikich zwierząt cz.1

Aparat fotograficzny

Uważam, że w dzisiejszych czasach każdy bez problemu znajdzie tutaj coś dla siebie. Mamy obecnie na rynku wielu producentów, z czego ci przodujący zawsze będą dysponować odpowiednimi modelami aparatów do fotografii przyrodniczej oraz sportowej. Wszystko będzie zależało od twoich wymagań oraz budżetu, od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dzikimi zwierzętami, czy pragniesz przenieś ją na kolejny poziom. Zapewne powinieneś zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia (jeśli sam aparat jest już dla ciebie zbyt ciężki... to pomyśl jaką wagę osiągnie z teleobiektywem).

Zwróć również uwagę na wielkość matrycy, uszczelnienie, obecność odchylanego ekranu, szybkość zapisu w trybie seryjnym, możliwość zapisu w RAW, a także na wszelkie funkcje, które ułatwiają pracę z trudnym, płochliwym modelem. Może to być usprawniony AF (chociaż ja jestem przyzwyczajona ustawiać ostrość ręcznie), ciągły tryb seryjny z możliwością wyboru zdjęć przed naciśnięciem spustu migawki do końca (przydatne, gdy nasz temat w każdej chwili może wykonać niespodziewany ruch np. ptak podrywający się do lotu), podgląd ostrości na żywo (ostre krawędzie pojawiają się na wyświetlaczu jako czerwone piksele), focus stacking (użyteczne w przypadku makrofotografii) itd... itd... Nieustannie pojawiają się coraz to nowsze udogodnienia. Oczywiście możesz się dać im oczarować, ale nie daj się im... zwariować.

Ostatecznie i tak wszystko będzie zależało od budżetu, którym dysponujesz. Nie zniechęcaj się. Warto zacząć robić cokolwiek nawet amatorskim sprzętem, aby trenować i poznawać grunt pod nogami. Lepsze to niż siedzieć bezczynnie odkładając przez lata na najlepszy model. Stanieje? Tak, ale wtedy pojawi się kolejny, jeszcze lepszy... i tak w kółko. 

Teleobiektyw

150 mm, 300 mm, 600 mm, a może więcej? Im większa wartość ogniskowej tym odleglejsze obiekty możemy fotografować. Innymi słowy uzyskujemy lepsze przybliżenie. Kluczowa jest również jasność obiektywu. Fotografia przyrody to praca zwykle w trudnych warunkach oświetleniowych stąd zapewne szybko zauważysz, że przydałoby się jaśniej, jaśniej, jaśniej... Ponadto im mniejsza wartość przysłony tym mniejsza głębia ostrości (efekt rozmytego tła za zwierzęciem).

Kamuflaż

Wkrótce zorientujesz się też, że nawet najlepszy teleobiektyw to nie wszystko. Podstawa to umiejętne wtopienie się w otoczenie. Dystans ucieczki dla wielu zwierząt bywa różny, ale jak mantra powtarzany już w poradnikach dystans ucieczki dla bielika może wynieść nawet do 400 metrów!
Możesz skorzystać z ubrań oraz siatek maskujących, specjalnych namiotów - czatowni, namiotów typu norka lub z własnej inwencji twórczej.

Lornetka

Dobra lornetka pozwala na wcześniejsze oraz dużo sprawniejsze wykrycie zwierzęcia lub grupy zwierząt. Nie jestem jakąś specjalistką od tego typu sprzętu, ale moim zdaniem lepiej sprawdza się tutaj lornetka z szerszym polem widzenia (nawet gdy decydujemy się na taką kosztem przybliżenia) - łatwiej namierzyć obiekt wśród "bałaganu" roślinności.

Ciąg dalszy nastąpi...