Wielkie małe rzeczy

Fotografia makro pokazuje nam, jak wielkie rzeczy kryją się w bardzo małych rzeczach. Niezależnie od tego, czy są abstrakcyjne, przyziemne czy rzeczywiste, czy to w studiu, czy na zewnątrz, wszędzie są motywy do zbliżeń, wystarczy je odkryć i stworzyć kontrolowane warunki. Wtedy niespodziewane wszechświaty otwierają się na widza!

Fotografia makro to inaczej mówiąc małe obiekty w dużej skali. Szczegóły, których nie zobaczymy na tradycyjnym zdjęciu, same w sobie. Makro nie ogranicza się wyłącznie do fotografii owadów. Często można spotkać fotografie małych przedmiotów codziennego użytku jak np. fotografia wnętrza prawdopodobnie najdroższego zegarka na świecie marki Omega, (nie mogę podać typu zegarka z uwagi na tajemnicę handlową, kilka lat również nie mogłem opublikować zdjęcia, nie wiem dlaczego, przecież kto go ma :), może sobie zrobić takie zdjęcie), którą miałem okazję wykonać w fabryce Omegi w Biel w Szwajcarii dzięki uprzejmości zegarmistrza z Japonii, który akurat kończył konstruować zegarek. 

W fotografii makro istotnym elementem rzecz jasna jest obiektyw.

Wybór obiektywu makro zależy od tego jakie obiekty chcesz sfotografować. Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym łatwiej jest ustawić statyw bez odstraszania np. fotografowanego owada  lub np. ewentualności zasłaniania go przez cień obiektywu. Do makrofotografii szybko uciekających owadów proponuję  stosowanie obiektywów 105 lub 180 mm, ponieważ minimalna odległość między obiektywem a zwierzęciem może wynosić od 30 cm do 50 cm.

 

W makrofotografii możesz znaleźć się w tak zwanej ”kwadraturze koła”, po pierwsze powinieneś domknąć przysłonę aby obiekt był ostry w całej okazałości, niestety czasy ekspozycji są przez ten manewr dłuższe, co może powodować nieostre zdjęcie. Statyw jest więc niezbędny do zdjęć makro.

Jeśli sądzisz, że powiększenie twojego obiektywu makro jest nadal zbyt małe, możesz użyć pierścieni pośrednich. Pierścień pośredni zmniejsza minimalną możliwą odległość do obiektu, który jest wówczas pokazany jako większy. Najtańszy obiektyw makro, zwany jest  także soczewką zbliżeniową jest po prostu umieszczany na obiektywie jak filtr, również zwiększa powiększenie obrazu makro.

Moc soczewek zbliżeniowych podawana jest w dioptriach, jak okulary do czytania, a działanie soczewki zbliżeniowej w połączeniu z obiektywem  jest całkiem  dobre w porównaniu z prawdziwym obiektywem makro.

Oświetlenie obiektów odgrywa w przypadku makrofotografii istotną rolę.

Ponieważ odgrywa to istotną rolę w makrofotografii, oświetlenie  i lekkie namioty są również opłacalną inwestycją. Zwłaszcza w południowym słońcu zapewniają miękkie światło i redukują odbicia.

Warto pamiętać w przypadku używania lustrzanek aby podnieść wcześniej lustro, proponuję funkcję LV, ponieważ nawet najmniejsze drgania aparatu są niewskazane. Do fotografii makro najlepiej używać zdalnego sterowania spustem migawki lub samowyzwalacza. W przypadku sesji plenerowych zdecydowanie wybierajmy bezwietrzna aurę.

Oprócz aparatu czasem istotne są inne elementy plecaka.

Warto zawsze mieć przy sobie nóż lub nożyczki, aby usunąć przeszkadzające łodygi lub gałęzie oczywiście tylko wtedy, muszę to napisać, gdy rośliny nie są pod ochroną.

Butelkę z rozpylaczem wody, czasem przecież deszcz jest też miły dla oka na obrazku. No cóż, miłej zabawy!