Tworzymy wspomnienia

Każde zorganizowane wydarzenie rodzinne jest rzecz jasna wydarzeniem niepowtarzalnym, a dla zachowania spotkania w pamięci organizatorzy i goście potrzebują zdjęć, takich, które autentycznie oddadzą atmosferę i nastrój jaki panował.

 

Fotografowanie wydarzeń, z którym każdy fotograf miał przyjemność się z pewnością już zmierzyć często nie jest łatwym wyzwaniem. Najczęściej fotografowaliśmy prywatnie, również w formie zamówień, takich jak impreza firmowa, ceremonia wręczenia nagród, ceremonia otwarcia lub uroczystość rodzinna, taka jak chrzest, wesele komunia lub nawet urodziny czy imieniny. Dlatego w zasadzie warto, aby każdy pasjonat fotografii poukładał sobie pewne rzeczy, o których napiszę.

 

Warto wcześniej zapoznać się z jakim wydarzeniem będziemy mieli do czynienia.  Przygotowanie obejmuje przede wszystkim zapoznanie się z wydarzeniem samym w sobie i warunkami na miejscu. Warto zapytać organizatora o jak najwięcej informacji o samym wydarzeniu: Kim są główne postacie. Co w programie jest bardzo istotne dla organizatora, o ogólny harmonogram imprezy. Czy są szczególnie ważne momenty, takie jak przemówienia, wyróżnienia, nagrody itp., równie ważne są momenty, gdzie nie jest wskazana obecność fotografa, przykładowo, element indywidualnej modlitwy w obiekcie kultu religijnego. Warto też zapytać czy przybywają ważni goście lub goście honorowi, jak również które miejsca są dla nich przeznaczone? Gdzie możesz przebywać podczas imprezy, gdzie możesz się udać (scena, audytorium, trybuna, galeria, w sanktuarium nawy boczne lub inne) i z której lokalizacji fotografie są szczególnie pożądane? To w przypadku, gdy okoliczności uroczystości są podniosłe i są miejsca, gdzie nasza obecność, przemieszczanie się może nieco zakłócać jej charakter.

 

Z mojego doświadczenia powiem, że warto czasem odwiedzić miejsce wydarzenia, szczególnie miejsce w którym jeszcze nie byliśmy. Najlepiej jest też omówić to bezpośrednio z organizatorem, który zazwyczaj może to umożliwić. Tworzy się nam wówczas pewien plan, co do kadrowania, doboru obiektywów, sposobu i czasu potrzebnego na przemieszczanie się. Sprawdzamy wówczas warunki oświetleniowe na miejscu. Warto pojechać w to miejsce o tej samej porze dnia, w którym odbędzie się wydarzenie.

Jeśli mamy już gotowy plan warto się stosownie wyposażyć. W razie potrzeby można zaopatrzyć się w drugi korpus, aby przygotować się na ewentualną usterkę, niespodziewane wyczerpanie baterii. Nawet jeśli uważasz to mało prawdopodobne, jest to całkiem możliwe i mi już niestety się zdarzyło, przy zleceniu na szczęście niepłatnym. Co do korpusu nie ma to istotnego znaczenia, wprawiony fotograf bez problemu poradzi sobie z urządzeniami wyposażonymi w małe matryce, w miejscach z ograniczonym natężeniem światła warto zapatrzeć się w korpus, którego matryca generuje mniej szumów, chociaż nigdy jeszcze mi się nie zdarzyło, aby jakiś zleceniodawca zauważył szum (jeśli takowy wystąpił) na fotografiach i narzekał z tego powodu. Poza tym czasem jest on nawet wskazany.

 

Abyś mógł pracować przy stosunkowo krótkich czasach ekspozycji, nawet w zamkniętych pomieszczeniach warto wybrać jasne obiektywy. Jeśli chodzi o ogniskową, możesz użyć obiektywu zmiennoogniskowego lub użyć kilka obiektywów stałoogniskowych. Zaletą zoomu jest mniejsza waga i większa elastyczność na miejscu. Stałe ogniskowe są zwykle nieco szybsze jeśli chodzi o focus. Jeśli chcesz zacieśnić perspektywę w kadrze i ująć pojedyncze osoby, nawet wykonać portrety, powinieneś mieć przy sobie ogniskową od 85 do 150, jeśli chodzi o kadry z szerszym kątem warto zapatrzeć się w obiektywy w granicach 24 mm-35 mm. W przypadku konieczności fotografowania z nieco dalszej odległości teleobiektyw o ogniskowej ok. 150–300 mm

Czasem może się nam przydać również monopod lub nawet statyw.

 

Karty pamięci, no tutaj odpowiednia ilość w twojej ocenie w odniesieniu do czasu i intensywności imprezy + 4 dodatkowe, gdyby na wszelki wypadek zabrakło miejsca, lub na nieszczęście któraś uległa awarii, ja używam korpusów z podwójnym slotem.  Nawet na spokojnych imieninach można wykonać całkiem sporo zdjęć.

 

Alternatywnie istnieją mobilne urządzenia pamięci masowej, które szybko i bezpiecznie kopiują kartę.

 

Odpowiednia ilość baterii lub grip. Szczęście jeśli aparat możesz doładować z powerbanka.

Lampa błyskowa jest również pożądana, szczególnie przy używaniu aparatów z mniejszymi matrycami, warto też zapatrzeć się w dyfuzor na lampę, który dość łatwo rozproszy nam wygenerowane światło.

Jeśli jest to możliwe, a przede wszystkim konieczne warto zabrać przenośny zestaw oświetlenia.

Kilka wskazówek odnośnie kadrów. Reportaż powinie moim zdaniem charakteryzować się różnorodnością i szczegółami (zawsze warto zwrócić uwagę na detale), istotne są również kadry rozgrywające się nieco z boku wydarzenia, czasem nawet w kulisach. Poprzez swoje zdjęcia kierujesz wzrok widza na rzeczy, które szybko zapadają w pamięć podczas całego wydarzenia. Niektóre motywy znajdziesz na wielu wydarzeniach, inne są bardziej indywidualne.

Najbardziej przewidywalny jest moim zdaniem ślub: czyli przybycie gości i nowożeńców, przejście do kościoła, błogosławieństwo, wymiana obrączek, pocałunek, wyjście przed kościół, życzenia, rzucanie ryżu, monet, wycinanie serca, przejazd do miejsca zabawy weselnej, otwieranie i rozlewanie wina musującego, ewentualne wygłaszanie przemówień, taniec weselny, tort, oczepiny i rzucanie bukietem ślubnym - możesz przygotować się na wszystkie te chwile i wybrać najlepsze miejsce przed każdym elementem programu.

 

Warto pamiętać właśnie o detalach aby wprowadzić pewne urozmaicenie niż tylko zdjęcia samych postaci i bohaterów naszego zlecenia, można wykonać fotografie dekoracji kościoła, stołu, bufetu, dekoracji samochodu i bukietu ślubnego, kieliszków do szampana, obrączek panny młodej i pana młodego w zbliżeniu.

 

W imprezie firmowej, targach, kongresach istotnymi detalami będą loga organizatorów, nagrody, elementy nagłośnienia. Najistotniejsi oczywiście są gospodarze wydarzenia i zaproszeni goście, warto fotografować emocje tych osób. Aby to dobrze zrobić, aparat musi być w gotowości i zdjęcie poprzedzone czujną obserwacją otoczenia i wydarzeń.

 

Większą różnorodność wykonanego reportażu dostarczy zmiana perspektyw, jeśli jest to możliwe powinniśmy się przemieszczać. Jak najbardziej wypada poprosić osoby do pozowania, czasem również na zewnątrz.

 

Czy można przewidzieć scenę która nastąpi, jasne, że tak, np. po wcześniejszym pozdrowieniu się osób zmierzających do siebie na pewno nastąpi powitanie, taka kontynuacja jest bardzo ciekawa w naszym reportażu. Możliwości można mnożyć. Doświadczeni fotografowie umieją przewidywać pewne sceny, co ułatwia im zareagowanie we właściwym momencie i fotografowanie wydarzeń, które odzwierciedlają atmosferę. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś udał/a się też w tłum i od środka zrelacjonował/a wizualnie co się wydarzyło.

Na koniec napisze coś co pomoże Ci wykonać fotografie jeszcze lepsze. Nie traktujmy zlecenia reportażu jak kolejny zarobek, jesteśmy tymi, którzy utworzą wspomnienia dla gości i przede wszystkim gospodarzy wydarzenia, nie krępujmy się fotografować, przejść, wejść w tłum, będą mieli przecież dzięki nam wspomnienia.