Temat książka

Nie jest tajemnicą, że fotografia to sztuka, która nie należy do najłatwiejszych. Wymaga nieraz wiele wysiłku, poświęcenia, pomysłu i specyficznego podejścia do pracy.

 

Robienie zdjęć jak w tytule "temat książka" jest związane z fotografowaniem tematycznym, charakteryzującym się jasnym, zwykłym tłem, które najczęściej jest białe bądź występuje w stonowanych pastelowych odcieniach. Ponadto warto wykorzystać miękkie światło dzienne, rozmazane tło, a całą uwagę skupić na obiekcie. Ja uzyskałam swoje tło poprzez użycie niskiej liczby przysłony, co spowodowało ciekawy efekt bokeh.

 

Oczywiście, jak to powszechnie wiadomo, czy to przy fotografowaniu książki, czy innego wybranego przez nas przedmiotu, obiekt musi być najważniejszy na zdjęciu. Powinien stanowić podmiot tej fotografii. Cała rama, wszystko dookoła powinno być utrzymane w delikatnych, spokojnych kolorach, aby nie zaburzało kompozycji fotografii.

 

Do wykonania dobrego zdjęcia z książką w roli głównej należy przygotować miejsce i tło. 


Jeżeli chodzi o oświetlenie, to ono również gra dużą rolę w wykonaniu pięknych, a przede wszystkim wysokiej jakości zdjęć. Przy fotografowaniu bardzo ważne jest światło dzienne. W przypadku książek fotografie należy wykonać w pobliżu dużych okien, które zapewniają odpowiednie nasłonecznienie. Można również stworzyć samemu dobre oświetlenie, stosując m.in. zimne lampy czy srebrne światła odblaskowe.
 

Przechodząc do kompozycji, najlepiej sprawdzają się książki starego formatu z piękną oprawą. Należy pamiętać też o zasadzie „perspektywy liniowej” (czyli przedstawienia rzeczywistości w taki sposób, aby sprawiała wrażanie głębi). Zaleca się robienie zdjęć z boku, aby efekt był bardziej zadowalający. Warto również wziąć pod uwagę patent rozmieszczenia książek. Najlepszym wariantem jest ułożenie ich w nierówny stos i pozostawienie otwarte. Dodatkowo kompozycję można uzupełnić dowolnymi przedmiotami, jak na przykład starymi zdjęciami, kwiatami. Najważniejsze, aby nie używać rzeczy, które będą zbędne, aby inne użyte przedmioty nie przytłoczyły głównego elementu.

Interesującą opcją jest robienie zdjęć książek na tle chaotycznego bałaganu, który sprawia powstanie domowego klimatu. Ponadto, zdjęcie można dopełnić dzianinowym kocem, lampą stołową.

Odnosząc się do tematu, książkę fotografujemy dość często prócz fotografii artystycznej w sposób mogący mieć związek  z marketingiem, wówczas kadru należy dodać interesujący, a zarazem przytulny element, np. okulary, muszlę czy różę... Spowoduje to przyciągnięcie uwagi klientów ze względu na znajomy widok, przywołujący miłe skojarzenia.

 

Fotografowanie książek przy stosowaniu tych nietrudnych zasad jest sztuką, sprawiającą wrażenie dość prostej w zastosowaniu. Ważne, aby nie zapominać oczywiście o wyobraźni, która w fotografii odgrywa istotną rolę. Przy czym, jeżeli jesteśmy fanami czytania książek to możemy połączyć obie pasje, utrwalając wizerunek książek i wszelkie skojarzenia z nią związane na fotografii.