Relacja ze zlotu pasjonatów fotografii

W dniach 8 – 9.08.2020 r. odbył się IV Ogólnopolski Zlot Pasjonatów Fotografii organizowany przez Portal Cudzechwalicie w partnerstwie z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Regionalnym Centrum Naukowo Technicznym w Podzamczu Chęcińskim pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Pierwszy dzień rozpoczął się od przedstawienia zaproszonych gości, prelegentów, sponsorów, partnerów i omówienia programu.

 

Uczestników powitała  Prezes ZPAF Jolanta Rycerska. 

Pomysłodawcami zlotu byli świętokrzyscy fotograficy Mariusz Łężniak z Muzeum Wsi Kieleckiej ambasador portalu  Cudzechwalicie oraz założyciel Portalu Cudzechwalicie Wiesław Stępień.

Sponsorami wydarzenia były znana firma budowlana Tombet z Korytnicy w woj. świętokrzyskim, Klaster Orava oraz Pepsi Polska.

fot.Wiesław Stępień

Przez cały czas trwania Zlotu uczestnicy mieli możliwość konsultacji z partnerami zlotu tj. serwisami i firmami fotograficznymi (Olympus, Pentax, Canon, Panasonic, Nikon, Fotoforma, Beiks, FotoDoctor, Serwisfoto24), jak również możliwość wypożyczenia i testowania sprzętu wymienionych marek.

Nowości w kwestii publikacji drukowanych przedstawiła uczestnikom firma eAgfa.

Pierwszego dnia zachowując środki bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią uczestnicy Zlotu zostali podzieleni na cztery grupy. Plenery jakie uczestnicy mieli do dyspozycji to fotografia dziecięca pod okiem prowadzącej Mai Kutyły – Kupidury. Następnie Łukasz Borowski z Medikon Polska / Fomei i Przemysław Jakubczyk z Olympus Polska wprowadzili swoją grupę w tematykę dotyczącą fotografii studyjnej. Kolejny plener to fotografia modowa i portretowa. Zajęcia te prowadzili Mariusz Łężniak i Grzegorz Krzysztofik redaktorzy Kulis Fotografii. Grupa warsztatowa pod skrzydłami Andrzeja Grudnia i Artura Dziwirka z ZPAF pogłębiali swoją wiedzę z zakresu fotografii analogowej. Zajęcia dla poczatkujacych prowadził Andrzej Grudzień ze ZPAF Warszawa, zaawansowani uczestnicy byli natomiast pod opieką Artura Dziwirka ZPAF o/ świętokrzyski.

Po przerwie pasjonaci mieli do wyboru uczestnictwo w warsztatach postprodukcji, które poprowadziła Maja Kutyła – Kupidura.

Dla osób znających zagadnienia obróbki graficznej fototografii oraz pracy w ciemni lub zainteresowanych fotografią sportową do dyspozycji był plener fotografii dynamicznej i Tor Motocrossowy Cross Country 2015. Sponsorem pleneru była znana firma budowlana TOMBET z Korytnicy w woj. świętokrzyskim.

fot. Grzegorz Krzysztofik

Wieczorem odbył się panel dyskusyjny na temat fotografii oraz prelekcje o nowościach sprzętowych.

Drugi dzień rozpoczął się fotografią krajobrazową. Od godz. 5  pod okiem Katarzyny Grudzień – biologa, fotografa i redaktora Kulisy Fotografii, zainteresowani fotografowali przyrodę Ponidzia.

Następnie po przerwie od godziny 10.00 miała miejsce podróż w czasie, dzięki zaplanowanym przez fotografa Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusza Łężniaka scenom. Plenery nawiązujące do życia dworskiego, żniw na wsi, modlitwy Anioł Pański, orki ubogich chłopów, życia małomiasteczkowego czy sceny z praczkami. W role wcielili się członkowie: KGW Występy oraz KG Nowoczesne.

 

Na tym plenerze, aby dobrze uchwycić scenę prania w rzece uczestnicy musieli wejść do rzeki Nida i pracować w wodzie, co wielu przyniosło ulgę po intensywnych zajęciach w terenie. W plenerach uczestniczyło blisko 150 osób, jest to jeden z większych zlotów fotografów jaki został zorganizowany w Polsce. Na stoiskach można było zapoznać się oraz testować nowości na rynku fotograficznym, jak również skorzystać z bezpłatnego przeglądu sprzętu fotograficznego oferowanego przez znane serwisy FotoDoctor oraz Serwisfoto24.

Podsumowując warto uczestniczyć w zlotach oraz plenerach organizowanych przez Cudzechwalicie.