Marta Pasternak

           „Patrz oczyma, fotografuj sercem” - to najpiękniejsza rada, jaką może otrzymać fotograf. Postępując zgodnie z tą zasadą, pielęgnowała w sobie miłość do zwierząt, która przerodziła się u Niej w ogromną pasję, jaką stało się ich fotografowanie. Marta nie pamięta czasów Zenita, ale żyłkę fotografa zaszczepił w niej już w dziecięcych latach Tata, który lubi uwieczniać na kliszy różne momenty z życia rodzinnego i nie tylko.

 

Zaczęło się od Kodaka, później na dość długi czas pojawił się Pentax, a od 2018 roku Nikon.

Zamiłowanie do zwierząt zaważyło na wyborze kierunku studiów, a później zawodu. Marta jest zootechnikiem i pracuje w Instytucie Zootechniki - Państwowym Instytucie Badawczym. Często ma okazję robić zdjęcia owcom i koniom, które stanowią nieodłączny element malowniczego krajobrazu Polski. Najbardziej jednak kocha fotografować psy i…myszy, których zdjęcia zdobywają coraz większą rzeszę sympatyków : )  

Zdjęcia Marty zdobywają nagrody w konkursach, są wykorzystywane na okładkach czasopism naukowych i branżowych oraz w broszurach informacyjnych, ulotkach i na puzzlach. Zostały również użyte przez firmę Lucrum w kalendarzach z psami na 2020 rok oraz przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami do wydania kalendarzy, ze sprzedaży których dochód wsparł potrzebujące czworonogi.