Mariusz Łężniak

Mariusz Łężniak – ambasador premium Portalu Polonijnego „Cudzechwalicie”.

Na co dzień jest fotografem w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Swoją przygodę z fotografią zaczął od 8 roku życia. Nabierając doświadczenia, testował wiele różnych systemów fotograficznych. Zaczynał od aparatów analogowych (Smiena, Zorka, Fed, Zenit, Pentax, Practica itp.). Fotografował prawie wszystkimi cyfrowymi systemami fotograficznymi od matryc: 4/3, APSC,FF. A obecnie pracuje na m4/3 aparatach marki Olympus (bezlusterkowiec).

W wolnych chwilach wraca do Practica L2. Ulubiona tematyka fotograficzna to etnografia i krajobraz, fotografia sensualna i akt. Żeby zarobić na swoje dość drogie hobby dorabia jako fotograf ślubny i okolicznościowy w CanonnadeStudio.

Jest autorem i współautorem takich wystaw jak m.in.: „Przeszłość zaczęła się wczoraj”, „Z szafy prababci”, „Wagonowe tra la la”, „Filmowy skansen”. „Suchedniowskie rody – "Ostachowscy” w Domu Kultury „Kuźnica” i Parku Etnograficznym w Tokarni „Bez kochania bardzo źle – miłość w kulturze ludowej”. Jego zdjęcia często wykorzystują instytucje kultury i muzea w całej Polsce. Jako jedyny niezależny, fotograf był między innymi na planach filmów: „Wołyń”, "Legiony", "Raport Pileckiego" oraz serialu „Belle Epoque”, gdzie dokumentował pracę ekipy filmowej. W swoim dorobku posiada również zdjęcia wykonane do materiałów dydaktycznych i oświatowych. Wykonywał zlecenia fotograficzne dla Ministerstwa Opieki Społecznej i Sportu Królestwa Niderlandów.

Od kilku lat bierze czynny udział, jako partner i instruktor w warsztatach i zlotach fotograficznych, foto-wyprawach organizowanych przez portal „Cudzechwalicie” w całym kraju.