Kilka wskazówek odnośnie

pracy z modelką/modelem.

Zdecydowałaś/eś, że chcesz zacząć swoją poniekąd „przygodę” z fotografią portretową? Dlatego ważne jest, abyś dobrze współpracował/a z modelką/em i wiedział/a, jakie kroki podjąć aby osiągnąć zamierzony cel.

 

Praca z modelką/em może być dość trudna, szczególnie jeśli nie masz jeszcze tak dużego doświadczenia jak fotograficy specjalizujący się w fotografii portretowej. Należy pamiętać o wielu kwestiach, dlatego ważne jest nie tylko, aby modelka/el czuła/ł się komfortowo, ale ważne jest również, aby wiedziała/ł, jakie zdjęcia chcesz wykonać.

 

Na początek kilka wskazów jak poprawić sobie jakość pracy podczas wykonywania portretów.

Pierwsze sesje warto wykonać z osobami znajomymi.

Najpierw wykonaj sesję z kimś, kogo znasz: członkiem rodziny lub znajomą/ym. Wykonanie portretów z taką osobą prawdopodobnie pójdzie o wiele bardziej naturalnie i będziesz mogła/mógł zobaczyć, co łatwiej Ci przychodzi, a co nieco trudniej. Możesz w taki sposób zdobywać doświadczenie bez stresu, jakiego możesz czasami doświadczać z doświadczonym/ą modelem/ modelką.

 

Jeśli uważasz, że wypracowałeś/aś już pewien styl, uważasz też, że jesteś gotowa/y do pracy z modelem/lką. Tutaj proponuję warsztaty fotograficzne z fotografii portretowej, zloty pasjonatów fotografii, gdzie w programie znajduje się fotografia portretowa. W Polsce takie zloty organizuje Cudzechwalicie. Tam możesz podpatrzeć pracę najlepszych. Na zloty przyjeżdżają członkowie ZPAF -Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z większych takich zlotów odbywa się corocznie w Chęcinach. Możesz także wyszukiwać grupy na Facebooku i zaproponować sesję profesjonalnej modelce/modelowi.

 

Dobry plan to pół sukcesu.

W pracy z modelką/em na warsztatach czy innych okolicznościach zarówno wizażystki, modelki/le, powinni wiedzieć czego dotyczy sesja, co chcesz pokazać, należy stworzyć klimatyczną atmosferę. Dobierz modelkę/la do scenerii, w której sesja będzie wykonywana.

Upewnij się, że masz jasny plan/program i poinformuj o nim wszystkich. W ten sposób modelka/el wie, kiedy musi być obecna/y. W swoim planie warto zaznaczyć, która modelka powinna być w makijażu, która bez. Makijaż ma też swój czas, w którym jest prawidłowo eksponowany.

Pracujemy raczej swobodnie.

Jeśli zamierzasz sfotografować modelkę/la, ważne jest, abyś czuł się komfortowo i był pewny tego, co chcesz zrobić, pewny swoich kadrów, po prostu pewny tego, co chcesz osiągnąć. Modelki zazwyczaj są bardzo doświadczone i bardzo dobrze wiedzą jak w danej sytuacji mają pozować, po prostu „czują to”. Podczas warsztatów czy zlotów fotografów celowo dobierane są osoby w różnym stopniu doświadczenia aby początkujący portrecista mógł zauważyć różnice i nauczyć się pracy z każdą/ym modelką/em.  Jeśli nie jesteś pewien/na co planujesz zrobić modelka/el stają się również niepewni, co później niestety może być odzwierciedlone na Twoich zdjęciach.

 

Przede wszystkim komunikacja. Poinformuj swoją/ego modelkę/la, jeśli robi ładną pozę, może też dawać Ci ciche wskazówki jakie pozy jej/jemu już dobrze wychodziły na fotografiach. Ważne jest, aby Twoja/ój modelka/el nie był/a niepewny/a, co można jak już wspomniałem natychmiast zobaczyć na zdjęciu.

 

Nie komentuj negatywnie, zawsze bądź pozytywny/a, nawet jeśli coś nie wyszło lub nie idzie tak, jakbyś sobie życzył/a. Od czasu do czasu pokaż zdjęcia modelce/owi. Dodaje to pewności siebie modelom amatorom. Razem też możecie sprawdzić jakie pozy wyglądają ciekawie, jakie mniej. Każda osoba ma swoje słabe punkty, nie zawsze makijaż skutecznie je zamaskuje.

Oczywiście po skończonej sesji nie zamykamy plecaka, walizek i nie wychodzimy. Koniecznie porozmawiaj z zespołem, z którym pracowałaś/eś, podziękuj za współpracę. Twoje zdjęcia w przypadku portretów to nie tylko Twoja praca, ale całego zespołu.