Jak zacząć fotografować
na poważnie?

Często wzdychasz do pięknych zdjęć w Internecie i zadajesz sobie pytanie: jak zacząć fotografować?

Ilość informacji dotycząca spraw technicznych Cię przeraża? Jaki aparat wybrać? Bezlusterkowiec czy może lustrzankę? Co oznaczają te wszystkie parametry na obiektywach i który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

 

Najlepiej zacząć od zadania sobie pytania: jaka fotografia Cię interesuje? Sprecyzowanie tego, zawęzi nam trochę wachlarz wyborów :)

 

Nie porywaj się od razu na kupno aparatu, jeśli jeszcze go nie masz. Daj sobie czas na odnalezienie się w tym gąszczu fotografii i informacji.

 

Przeglądaj zdjęcia, poznawaj autorów, śledź strony tych, których zdjęcia Cię zachwycają. Na Facebooku znajdziesz wiele grup i Fanpage’y, bogatych w piękne fotografie z najwyższej półki (This Magazine, Fotografia).

 

Kolejnym etapem jest wybór i zakup aparatu. Tutaj nie ma złotego środka, musisz zastanowić się co będzie dla Ciebie najbardziej kluczowe: mała waga, duża szczelność i odporność na warunki atmosferyczne, czy może jakiś konkretny komplet obiektywów, niewystępujący w konkurencyjnym systemie?
Możesz też zapytać fotografa, który jest Twoją inspiracją: na jakim systemie pracuje, dlaczego go wybrał i czy gdyby miał możliwość, to czy by coś zmienił w swoim wyborze.

 

No dobrze, masz już aparat, co dalej? Najważniejsze: przeczytaj instrukcję obsługi :D Serio, może nie zapamiętasz wszystkiego od razu, ale coś w głowie zostanie, a w razie czego, będziesz wiedzieć gdzie szukać :)

 

Gdy masz już aparat i chcesz zrobić z niego naprawdę dobry użytek, musisz nauczyć się robić zdjęcia w trybie manualnym. Da Ci to pełną kontrolę nad tym, co chcesz stworzyć :)

 

I tutaj mamy dwie drogi: tanią i wolną albo droższą i szybszą. Tak, wiem, nie można mieć wszystkiego ;)

Możesz czytać w Internecie, oglądać filmiki na YT i przedzierać się przez gąszcz mniej lub bardziej potrzebnych informacji, albo….

 

…. albo możesz zapisać się na podstawowy kurs fotograficzny :) Osobiście polecam to rozwiązanie. Takie kursy prowadzone są w wielu dużych miastach w Polsce, a na pewno znajdziesz też oferty w opcji on-line (na przykład przez Skype).

Na takim kursie zazwyczaj nauczysz się:

  1. Jak używać aparatu w trybie manualnym?

  2. Jak odczytywać wskazówki fotograficzne z innych zdjęć?

  3. Zapoznacie się z prawidłową kompozycją stosowaną w fotografii?

  4. Poznacie podstawy edycji zdjęć?

  5. Czasem poznasz też podstawy fotografii studyjnej (jeśli to jest Twoim celem w przyszłości).

 

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam rozpocząć fotograficzną przygodę :)


Teraz pozostaje tylko ćwiczyć. Jak najwięcej! Powodzenia :)

A efektami podziel się na naszych grupach fotograficznych na Facebooku:

Cudzechwalicie

Polska Grupa Fotograficzna

Maja_Kuty%C3%85%C2%82a_edited.jpg