Fotografia lotnicza - sprzęt

Ważnym elementem, który pozwoli nam cieszyć się ze zdjęć jest nasz sprzęt, w jaki jesteśmy wyposażeni. Jeśli chcemy się skoncentrować na fotografii lotniczej musimy zwrócić uwagę nie tylko na aparat, którym będziemy się posługiwać. Są trzy  elementy   na których powinniśmy się skoncentrować:

- Szybkostrzelność ( ilość klatek na sekundę, które robi aparat )

- Stabilizacja optyczna

- Karta pamięci

Szybkostrzelność aparatu jest kluczowym elementem aparatu, a to dlatego, że robiąc zdjęcia statkom powietrznym  z reguły robimy je kiedy  są one w powietrzu, a co za tym idzie ich prędkość waha się od stukilkudziesięciu km/h  nawet do ponad  tysiąc km/h. Złapanie go w locie zmusza nas do robienia zdjęć seryjnych wtedy mamy większą szansę, że  na jednym z kadrów uchwycimy samolot który nas interesuje.

System optycznej stabilizacji obrazu jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych funkcji w nowoczesnych obiektywach. Najczęstszą przyczyną powstawania nieostrych zdjęć jest niewłaściwie dobrany czas otwarcia migawki aparatu do panujących warunków. Zbyt mało światła w otoczeniu, zbyt dynamiczna akcja rozgrywająca się przed obiektywem, czy w końcu niezbyt pewny chwyt i drżące ręce – to główni winowajcy efektu poruszenia.

Karta pamięci na którą zapisywane są nasze zdjęcia też ma bardzo duże znaczenie w fotografii lotniczej. Musimy więc wybierać karty, które charakteryzują się dużą prędkością zapisu materiału zdjęciowego. Coraz nowsze  i lepsze  matryce w aparatach fotograficznych dają nam możliwość robienia zdjęć o większej rozdzielczości, ale  co za tym idzie pojemność takiego zdjęcia  jest  duża. Do tego dochodzi robienie zdjęć w serii i może nam się zdarzyć, że aparat w czasie  robienia zdjęć odmówi posłuszeństwa. Przyczyna będzie po stronie ilości materiału, który chcemy zapisać na karcie. Nowoczesne karty SD pozwalają nam na zapis z prędkością 90mb/s  i większą. 

Szukając najlepszego sprzętu dla siebie  musimy się zastanowić nad jeszcze jedną kwestią czy pójdziemy w stronę aparatów z wymienną optyką, czy też wystarczy nam aparat z wbudowanym obiektywem. Tak jedna jak i druga opcja da nam dużo frajdy z robienia zdjęć statkom powietrznym. Wybierając opcję pierwszą mamy do wyboru naprawdę dużo aparatów (body) i obiektywów, które  podczas rozwijania swojej pasji będziemy mogli  zmieniać i dobierać według własnych potrzeb. Druga opcja jest dużo wygodniejsza ale z upływem czasu  i rozwijania naszej fotografii możemy zostać  postawieni  przed sytuacją, że sprzęt  będzie jednak do wymiany.