Damian Kwasek

Znajduje się w światowej czołówce fotografów przyrodniczych. Zdjęcia krążące po różnych portalach w necie, pod pseudonimem FotoDam są jego autorstwa. Pochodzi z niewielkiej miejscowości Siemień położonej w województwie lubelskim, powiecie parczewskim, w pobliżu rzek Piwonia i Tyśmienica. Znajduje się tu ponad 800ha stawów hodowlanych, graniczących ze słynną ptasią ostoją jaką jest „Dolina Tyśmienicy” należącej do Europejskiej sieci Ekologicznej „Natura 2000”. Dzięki takiemu położeniu ma możliwość fotografowania ptaków pospolitych oraz tych rzadko spotykanych w naszym kraju, które ku jego zdziwieniu nie uwzględniane są w Polskich ogólnodostępnych informatorach, książkach czy czasopismach przyrodniczych.

Ma zamiar to zmienić i wiedzę o występowaniu rzadkich „bardzo rzadkich „ gatunków zwierząt uzupełnić, choćby drogą czasopisma przyrodniczego Przyroda Polska, wydawanego przez LOP, z którym ma przyjemność współpracować.

Już jako kilkuletni chłopiec nie grał w piłkę lecz całe dni spędzał na dzikich terenach przylegających wokół Siemienia. Obserwował wszystkie możliwe zwierzęta, oraz wszystko co się rusza w zasięgu jego wzroku. Ciągle uczył się i nadal uczy rozpoznawać występujące w jego miejscowości napotkane gatunki, a że czuje się jak ryba w wodzie na łonie natury, tak też to pozostało do dziś. Nie wyobraża sobie spędzania wolnego czasu przed telewizorem, gdyż każdą wolną chwilę, których ma bardzo mało, wykorzystuje na obcowanie z przyrodą i fotografowaniu jej.

Fotografią przyrody zajmuje się już kilkanaście lat, zaczynając przygodę od aparatów na kliszę. W 2005 r postanowił że zacznę uwieczniać przyrodę na zdjęciach i w tym celu nabył pierwszy aparat cyfrowy Kodak P880, lecz oczywistym było, że jego wymagania rosły i po niedługim czasie przesiadł się na lustrzanki zaczynając od tych najtańszych do zastosowań amatorskich. W taki to sposób zaczęła się jego przygoda z fotografią przyrodniczą. Od roku 2011 do 2014 miał przerwę, po której zakupiłem z powrotem sprzęt i zaczął kontynuować to co kocha robić najbardziej. Gdy tylko czas mu pozwala, nie rozstaje się z aparatem. Wypady na łono natury ze sprzętem w plecaku i myślami pełnych pomysłów, to jego przygoda „pasja”. Przyroda to coś pięknego i bardzo trudnego do opisania, uczy nas ciągle czegoś nowego. Podchodzi do niej zawsze z podziwem i szacunkiem. Będzie zapisywał na kartach aparatu jej piękno, dopóki mu zdrowia i sił wystarczy, jak często mówi.

 

Na koniec krótki zarys jego osiągnięć, bo ciężko jest wszystkie szczegółowo opisać. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych, które kończyły się sukcesami a dyplomy nie mieszczą się już na ścianach jego pokoju. Ostatni sprawdzian jego możliwości to udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów jakim jest 35AWARDS, który składał się z trzech etapów w którym dotarł do finału, gdzie rywalizował z ponad 110 tysiącami fotografów ze 172 krajów świata a jego zdjęcie bielika walczącego z lisem zostało najlepszą fotografią roku 2018 w kategorii Wildlife. Damian znalazł się w rankingu 35 najlepszych fotografów świata. W roku 2019 w tym samym konkursie reprezentował nasz kraj już jako członek międzynarodowego jury