Czym są zdjęcia stockowe?

Zdjęcia stockowe są oferowane na stronach zbiorów fotografii i grafik. Są one obsługiwane przez agencje fotograficzne, które mają w soim „magazynie” obrazy, grafikę wektorową, pliki audio, wideo, efekty dźwiękowe i klipy różnych wykonawców. Zaletą korzystania z fotografii tych stron jest szeroki zakres plików, bezpieczeństwo prawne i nieograniczone korzystanie.

Serwisy oferują różne rodzaje licencji: licencja standardowa i licencja rozszerzona

 

Większość plików graficznych jest dostępna w tych dwóch różnych typach licencji, które różnią się możliwościami korzystania z zasobów, na przykład liczbą kopii lub różnymi obszarami zastosowania.

 

Zdjęcie stockowe ze standardową licencją z punktu widzenia kupującego klient zazwyczaj opłaca  tylko raz, a następnie można je wykorzystać w ramach umowy licencyjnej w różnych projektach bez dalszych opłat licencyjnych na czas nieokreślony i na nieograniczonym obszarze. Najczęściej zgoda na wykorzystanie zasobów zbiorów dotyczy stron internetowych, blogów, również w celach reklamowych, w klipach wideo, podcastach, prezentacjach i wielu innych.

 

Rozszerzona licencja zasadniczo zwiększa zakres wykorzystania fotografii stockowej na nieograniczoną edycję, wykorzystanie pliku przez kilku użytkowników lub projektowanie artykułów np. do odsprzedaży, czy też artykułów sponsorowanych.

 

Istnieją jednak pewne ograniczenia dla wykorzystania zdjęć, niedopuszczalne zastosowania, może to być np. użycie zdjęcia stockowego do logo.

 

Zdjęcie stockowe przeznaczone wyłącznie do użytku redakcyjnego może być wykorzystywane wyłącznie w czasopismach, gazetach, blogach i innych kanałach, które nie są reklamami. Umieszczanie w mediach komercyjnych (broszurach itp.) Jest zabronione.

 

Osoby posiadające duże zbiory fotografii mogą korzystać z ofert „banków fotografii” aby nieco zasilić swój budżet. Warto jednak sprawdzić jakie parametry zdjęć, czy innych plików są pożądane i system nie odrzuci naszych prac. Niektóre „banki” mogą odrzucać przykładowo wartościowe artystycznie fotografie mające tzw. „szum”.

 

Tematami popularnymi dla kupujących fotografie z pewnością będą aktualne wydarzenia z życia publicznego. O innych ciekawych tematach opowiem przy okazji kolejnych artykułów.