Co odczytujemy ze zdjęć firmowych?

Strony firmowe to żadna nowość. Strona www. powinna stanowić wizytówkę danego przedsiębiorstwa.  

Zadaniem i celem strony jest dostarczanie obszernych informacji bez przytłaczania odwiedzających. Zauważalnym jest trend aby mniej było treści pisanej, natomiast z korzyścią dla fotografów więcej wizualizacji. Zdjęcia jakie pożądane są na stronach to m.in.  zdjęcia pracowników, kierownictwa i wszystkich innych pracowników zatrudnionych w firmie. Takie zdjęcia mają na celu budowanie zaufania i bliskość firmy, ponieważ klienci będą widzieli, z kim mają do czynienia.

 

Właściciel firmy rozważy więc czy zająć się utrwalaniem wizualizacji sam, czy zatrudnić profesjonalistę.

 

Zwłaszcza jeśli chodzi o biznes dojdzie do wniosku aby pozostawić to jednak zawodowcom. Oczywiście można uzyskać dobre zdjęcia za pomocą przyzwoitej optyki, ale pewnie zrozumie, że nie zastąpi jego ewentualne "hobby", czy odkurzenie używanego podczas urlopów aparatu, doświadczenia, które gromadzili profesjonaliści na przestrzeni lat.

 

Ponadto profesjonalni fotografowie zazwyczaj dysponują lepszym sprzętem, z którym mogą sobie poradzić lepiej niż amatorzy. Nie bez powodu są też fotografowie specjalizujący się w fotografii biznesowej. Specjaliści wiedzą również nieco więcej o warunkach oświetleniowych czy wyborze kadru.

 

Najważniejsze w przypadku takich zdjęć jest ukazanie, że firma jest dobrze reprezentowana. Jak już wspomniałem, takie zdjęcia tworzą bliskość i zaufanie.

Profesjonalista zapyta, co firma chce przekazać odbiorcy i jakie wartości chce promować.

 

Zdjęcie grupowe zespołu może na przykład oznaczać spójność. Portrety poszczególnych pracowników podkreślają kompetencje i powagę. Kolekcję zdjęć uzupełniają zdjęcia z lokalizacji firmy oraz możliwe produkty lub zdjęcia oferowanych usług. To tworzy okrągły obraz firmy, który musi być profesjonalnie pokazany na własnej stronie głównej. W tym celu właściciel również zdecyduje wziąć specjalistę, który może zapewnić, że zdjęcia i projekt strony będą idealnie do siebie pasować.

 

Zanim porozmawiasz z fotografem, firma powinna ustalić, które zdjęcia są w ogóle potrzebne.

 

• Czy na przykład sfotografowani są tylko członkowie zespołu, zarządu, czy wszyscy pracownicy?

• Czy fotografowana będzie tylko górna część ciała czy widniał będzie na stronie portret całej osoby?

• Jaki firma przeznaczy budżet? 

• Czy zdjęcia będą robione w firmie czy w innym miejscu?

 

Przede wszystkim należy unikać zdjęć stockowych (bezpłatnych zdjęć możliwych do pobrania w szablonach stron czy oferowanych przez tzw. banki zdjęć. Często wyglądają pięknie i są w większości profesjonalne, ale są to zdjęcia, z których mogą korzystać inni, co nie do końca podkreśla wyjątkowość firmy.

 

W przypadku rzeczywistych zdjęć należy unikać przestarzałych pozycji, tła i tym podobnych. Portrety przed białą ścianą nie wyglądają zbyt profesjonalnie, ale są nieco staromodne. Jeśli powinno to być tło w jednolitym kolorze, to spokojny szary odcień jest idealnym wyborem. Jest neutralny i pozostawia miejsce, dzięki czemu pracownik jest na pierwszym planie.

 

Często sesja zdjęciowa po prostu nie jest planowana. Niektóre z „trafionych” zdjęć można również zrobić przypadkowo. Ponadto pracownicy potrzebują czasu przed aparatem jak również kilku ujęć, aby się zaaklimatyzować i czuć się dobrze. Nie jest to takie łatwe, jeśli osoby nie przebywają regularnie przed obiektywem.