Żadnych obaw dla użytkowników Olympusa.

Już dwa lata temu pojawiły się plotki o możliwości sprzedaży udziałów Olympusa do firmy Sony lub innej. Ostatnia informacja prasowa firmy Olympus Corporation którą przedstawił dyrektor Yasuo Takeuchi informuje o podpisaniu protokołu ustaleń w sprawie zbycia działalności w zakresie przetwarzania obrazu Olympus Corporation („Olympus”) i Japan Industrial Partners, Inc. („JIP”)

Ponadto poinformowano w niej, iż Olympus wdrażał środki, aby poradzić sobie z wyjątkowo trudnym rynkiem aparatów cyfrowych, ze względu na: między innymi szybki spadek rynku spowodowany ewolucją smartfonów, oraz że ​​poprzez wyodrębnienie branży cyfrowego obrazowania i przez prowadzenie działalności razem z JIP, struktura korporacyjna firmy Imaging może stać się bardziej zwarta i wydajna  oraz jest to najbardziej odpowiedni sposób na osiągnięcie samowystarczalnego i ciągłego wzrostu, rozwoju dla  produktów Olympusa  a także pracowników pracujących w branży cyfrowego obrazowania.

Olympus postanowił zatem podpisać protokół ustaleń w sprawie Transakcji, z którego możemy między innymi odczytać, że dzięki wsparciu JIP, NewCo, jako następcy renomowanej firmy

 

produkty takie jak „OM-D” i „ZUIKO” nadal będą wykorzystywać innowacyjną technologię i prowadzić rozwój unikalnych produktów, które zostały opracowane w Olympus i będą realizowane w sposób ciągły w odniesieniu do rozwoju firmy poprzez dostarczanie lepszych produktów i usług ich użytkownikom i klientom.

...NewCo utrzyma funkcje badawczo-rozwojowe i produkcyjne, globalnie zreformowane w ramach rozważanych reform strukturalnych, aby nadal oferować wysoką jakość produktów; a także nadal zapewniać wsparcie dla istniejących produktów do przetwarzania cyfrowego obrazu dystrybuowanych przez Olympus.

…Firma Olympus zajmująca się cyfrowym obrazowaniem zostanie przeniesiona do NewCo w drodze podziału spółki, a następnie akcje NewCo zostaną przeniesione do nowej spółki, która zostanie utworzona przez JIP.

Umowa ostateczna podpisana zostanie do 30 września 2020 r

Transakcja ostateczna do 31 grudnia 2020 r.

Planowana jest również restrukturyzacja zakładu.

 

W mojej opinii sytuacja ta była do przewidzenia, gdyż Olympus jak również prawdopodobnie inne firmy fotograficzne zaczęły odnosić straty. Olympus jest ogromnym przedsiębiorstwem i jeśli chodzi o rynek medyczny dot. przetwarzania cyfrowego obrazu jest chyba największym sprzedawcą na świecie. Branża fotograficzna pozostająca w strukturach i przynosząca straty w odniesieniu do pracowników była równie mocno finansowana jak branża medyczna. Polityka w tym zakresie Olympusa tj. w odniesieniu do równego traktowania pracowników była bardzo etyczna i częściowe restrukturyzowanie zakładu i cięcia kosztów w ramach "fotograficznego" Olympusa mogły być źle odbierane. W takiej sytuacji po przeniesieniu udziałów pod zarząd innej spółki restrukturyzacja i wprowadzenie oszczędności tam, gdzie jest to konieczne w tym przypadku w części zakładu są jak najbardziej wskazane.

 

Jak wynika z informacji prasowej stawia się na dalszy rozwój produktów i technologii opracowanej przez Olympus. Biorąc pod uwagę jakość tych produktów nie ma moim zdaniem najmniejszych obaw, że Olympus i technologia OM-D zniknie z rynku, gdyż właśnie tą branżą ma się zajmować spółka z JIP.

 

Proszę o Wasze komentarze w tej kwestii.